Dovedností, které musí muži za volantem sanitek zvládat, je několik. Přestože to zvenku vypadá jako práce snů a pro mnoho mladých mužů je tato práce výzvou, určité schopnosti uchazečů o tuto službu jsou nedocenitelné. V současné době jsou tato místa obsazena z devadesáti devíti procent muži a ženy tvoří jedno procento. Snad nejdůležitější vlastností je schopnost empatie. Kterou ocení všichni pacienti, kteří jsou sanitkami převážení. Ať už je to po nenadálém úrazu či zdravotní slabosti. Tak při pravidelném převozu na nezbytná vyšetření. Kdy úsměv na tváři řidiče sanitky vykoná nedocenitelnou službu.
Pro vylekané a vystresované pacienty je vstřícný postoj Zdravotnické záchranné služby vždycky oceňován. Ne nadarmo se říká se říká, že za volantem sanitek sedí lidé se srdcem na pravém místě. Druhou předností, kterou je při této práci potřebná, je tělesná zdatnost. Záchranáři nikdy neví, co je čeká. Protože většina výjezdů je rychlá a dojezd na místo vždycky přinese mnohá překvapení. Ať už je to nehybnost pacienta, vyžadující fyzickou pomoc při přemístění do sanitního vozu. Nebo pomoc při přesunu z místa úrazu. Kdy se podmínky mění případ od případu. Včetně nepříznivého počasí v případě automobilových nehod. Stejně náročné jsou i převozy zraněných cyklistů, motorkářů či poraněných skupin při skupinovém neštěstí.
Všichni, kdo mají zájem pracovat u Záchranné zdravotnické služby musí splňovat několik nezbytných dovedností. Vlastnit řidičský průkaz skupiny C a k tomu úspěšně složený kurz řidiče záchranné služby. Ten trvá přibližně jeden rok a částku za jeho poskytnutí si platí uchazeč sám. Protože není možné, aby za volant sanitky sedl někdo bez důkladné přípravy. Většina záchranářů jsou bývalí policisté. A rovněž i hasiči. Ti se nejvíce uplatňují coby řidiči přepravních sanit. Jejich bývalá zkušenost z práce v týmu je velkou výhodou a znalost místopisu usnadňuje orientaci při výjezdu. Což je v době zásahu to nejdůležitější. Protože ve většině případů to jsou vteřiny, které zachránily někomu život.