Finanční problémy postihují spoustu lidí. Stačí výpadek příjmu na pár týdnů a spousta rodin se ocitá v situaci, kdy nemůže uhradit všechny potřebné výdaje. Často tak lidé padají do dluhové pasti. Jak krátkodobou finanční tíseň řešit?
V případě, že máte finanční rezervu aspoň na tři měsíce, pak jste naprosto v klidu. Většinou to bohatě stačí na to, abychom se vzpamatovali a našli si novou práci, nebo se uzdravili. Pokud finanční rezervu nemáme, pak je nutné jednat. Co můžete zkusit?
- Uskromnění se
Uskromnit se a snažit se ušetřit co nejvíce peněz je základ. Je nutné poplatit výdaje, které se nesmí opozdit, zbytek prostě musí počkat. Omezit můžete i nákupy a žít nějakou dobu ze zásob ve spíži. Možná to bude trochu nuda, ale na druhou stranu tím můžete ušetřit opravdu hodně peněz. Navíc můžete nějakou dobu vařit z levnějších surovin.
- Co se dá odložit
Jsou platby, které se odložit dají a takové, které se odložit prostě nedají. Pokud jste v nájmu, můžete poprosit pronajímatele bytu o posunutí splatnosti nájmu. Pokud máte opravdu vážné důvody a váš domácí je trochu lidumil, pak vám nejspíše vyhoví. Pokud máte hypoteční úvěr, můžete zkusit požádat o odklad splátky nebankovni-hypoteka. Záleží, jak je postavena smlouva o hypotečním úvěru, za zkoušku však nic nedáte.
- Když jste v koncích
Pokud nemůžete využít žádnou možnost z předešlých a prostě nemáte možnost nikde ušetřit ani žádnou splátku dosunout, pak se můžete pokusit půjčit si na překlenutí krize peníze od rodiny. Není vhodné půjčovat si od nebankovních společností, které půjčky nabízejí všem, avšak jsou velice drahé a ve výsledku vás mohou stáhnout do hluboké finanční krize, která končí až dluhovou pastí. Nejjednodušší je sehnat peníze od někoho, kdo vám je může půjčit bezúročně na základě sepsané dohody. Počítejte však s jejich splácením v dalších měsících.