Kokos jako takový patří k oblíbeným surovinám, které milujeme v čerstvém i sušeném stavu, v nápojích i pokrmech. Známe již celou řadu produktů z něho, kdy se využije celý – od skořápky přes dužinu, až po vodu v jeho dutém středu. S rozmachem trendu zdravé výživy se tyto produkty těší nemalému zájmu.
Tuk z tohoto velkého ořechu je vhodnou alternativou jiných, nezdravých tuků na pečení i smažení. Dnes již není problémem ani otázka – kokosový olej – kde koupit? Seženeme jej i v běžných supermarketech, většinou však musíme zavítat do oddělení zdravé výživy či bia. Do 25 °C si zachovává svou tuhost, skladování je proto možné jak ve spíži, tak v lednici. Pokud jej budeme potřebovat v tekutém stavu, stačí jej nechat rozpustit v teple v mističce například na topení, slunci či ve vodní lázni.
Využít jej můžeme samozřejmě v kuchyni – na smažení, pečení i restování. A to všude tam, kam se lehká příchuť kokosu, kterou pokrmům přidá, bude hodit. Například taková čína, kari a další asijská jídla si o tento druh tuku přímo říkají. Využít jej lze ale i při pečení zeleniny a samozřejmě na přípravu dezertů, dortů, sušenek a dalších sladkých dobrot. I sladká jídla jako jsou palačinky či lívance budou zcela jistě velmi chutné.
Velmi oblíbený je například krambl. V mixéru rozmixujte vločky, mandle, rýžový sirup a kokosový olej, vložíme do zapékací misky spolu s ovocem a zapečeme.
Dalším využitím je kosmetika a kosmetický průmysl. První možností zde je použití na vlasy, kterým dodá hydrataci a zamezí tak jejich krepaté a nevzhledné podobě. Další možností je použití na pokožku, které opět dodá potřebnou hydrataci, poradí si s popraskanou kůží, zklidní pokožku po opalování, poslouží jako masážní olej nebo peeling. Skvěle působí také jako pomáda na rty, které zvlhčí a dodá ochranu před mrazem i slunečními paprsky.
Použít jej lze také místo zubní pasty ve spojení s jedlou sodou. Nejenže zuby vyčistí, ale zároveň je také vybělí. Dalším možným použitím je forma lubrikantu.