Proč nakupovat v secondhandech?

Kupování starého oblečení, takového, které už třeba někdo před Vámi nosil, nebo bylo z nějakých určitých důvodů vyřazeno z běžných prodejních řetězců, asi není úplně nejvhodnější volba pro ty, kteří při nakupování preferují luxus a zboží za vysoké ceny. Pro ty, kteří se na tato kritéria však neohlíží, tu jsou k dispozici secondhandy.

I jen nějaký malý secondhand je v dnešní době téměř v každém menším městě – proč ale na takových místech nakupovat? O tom Vám povíme v následujícím článku.
staré oblečení

Cenová dostupnost

Nechcete-li, aby po nákupu oblečení Vaše pěněženka zaplakala, je vhodné navštívit secondhand. Ceny závisí na tom, jaké oblečení tento obchod nabízí (zda již obnošené, či takové, které je jen vyřazené z běžných nákupních řetězců – někde může být i oboje). U obnošených věcí, které mohou být i třeba nějak poničené kvůli nošení a nevhodnému praní, cena bývá obvykle nižší, u věcí, které byly vyřazeny z prodejních řetězců, zase trochu vyšší. Některé secondhandy také nabízejí speciální akce, kde je zboží hromadně zlevněno na téměř směšnou cenu, a vy si tak můžete nakoupit tašku naditou oblečením a nezaplatit přitom ani stovku.
vzorované košile

Zajímavé kousky

Komerčníobchodní řetězce většinou nabízejí oblečení, které „právě frčí“ a které je, bohužel, skoro jedno a to samé. Chcete-li svůj šatník obohatit o kousky, které pravděpodobně nikdo ve Vašem okolí nebude mít, dobrou volbou je secondhand. V něm se totiž dá najít i oblečení, které je třeba starší, či nějaký způsobem „divné“ (a proto si ho třeba v běžných obchodních řetězcích nikdo nekoupil), ale Vy si třeba řeknete, že právě tento konkrétní kousek prostě musíte mít.

Etika

Možnost nakupovat v secondhandu nám dovoluje kupříkladu i kupovat oblečení od značek, se kterými máme nějaký etický problém a za nic na světě bychom si přimo od nich nic nekoupili. Důvod může být například chování a názory daných módních návrhářů. Pokud se Vám ale jejich oblečení líbí i přes to, že jim nechcete přispívat, možnost je koupit si jejich oblečení v secondhandu, kde přispějete prodávajícímu, ale ne konkrétní firmě. Další záležitostí z této kategorie je také to, že secondhandy jsou zero waste friendly. Koupíte si oblečení, které by někdo třeba jinak vyhodil, dáte mu nový smysl a bude pro Vás užitečné.